Aby dobrze przygotować się do procesu pozyskania wsparcia należy dysponować wynikiem prac badawczo-rozwojowych realizowanych samodzielnie, na zlecenie, bądź też nabytych.
Działanie Badania na rynek dotyczy innowacji PRODUKTOWYCH oraz PROCESOWYCH (produktów bądź usług), które są własnością wnioskodawcy i posiada on do nich prawa wyłączne.
O dotację może się więc starać firma, posiadająca Patent, licencję wyłączną bądź NWT - tj. Nieopatentowaną Wiedzę Techniczną dotyczącą PRODUKTU - USŁUGI.
Ważne, aby innowacyjny charakter nowego produktu, procesu nie odnosił się wyłącznie do zakup maszyn i urządzeń, w których zastosowano innowacyjne rozwiązanie. Taki projekt jest z góry skazany na porażkę, gdyż "INNOWACJA" nie wynika z posiadania przez firmę "know-how" a sprowadza się wyłącznie do zakupu innowacyjnego parku maszynowego.
O dofinansowanie w działaniu 3.2.1 PO IR mogą aplikować firmy, które mają pomysł na produkcję nowych bądź ulepszonych produktów powstałych na bazie prac badawczo-rozwojowych.
Udokumentowanie realizacji prac B+R jest podstawą aby móc aplikować o dofinansowanie w działaniu Badania na rynek. Fakt ten jest weryfikowany zarówno w części opisowej wniosku jak i na etapie PANELU EKSPERTÓW. Dysponując wynikami prac badawczych można realnie planować pozyskanie wsparcia oraz odpowiednio przygotować się do złożenia wniosku o dofinansowanie.
Po złożenie wniosku w trakcie naboru podlega on ocenie formalnej, a następnie jest on kierowany do oceny merytorycznej dokonywanej przez ekspertów wybieranych przez PARP.
W siedzibie PARP przy ul. Pańskiej w Warszawie "reprezentacja firmy" przedstawia przed ekspertami wybranymi przez PARP krótką prezentację projektu .
PARP określa fachowo ten etap PANELEM EKSPERTÓW.
Podczas panelu wnioskodawca (a dokładniej maksymalnie 4 osoby z ramienia firmy) ma 20 minut na prezentację projektu. Prezentację musi przeprowadzić osoba upoważniona do reprezentowania firmy na podstawie dokumentu rejestrowego lub posiadający pełnomocnictwo pracownik wnioskodawcy. Prezentacji nie może dokonać przedstawiciel firmy doradczej.
Następnie przychodzi czas na pytania ze strony ekspertów. Trwa on średnio od 30 minut do maks. godziny.
Finalnie każdy z ekspertów ocenia po prezentacji projekt, a średnia ocen ekspertów stanowi wypadową "notę" końcową. Wszystkie projekty, które zmieszczą się w puli środków dostępnej dla danej rundy naboru, oraz uzyskają pozytywną ocenę rekomendowane są do przyznania dofinansowania.