Aby dobrze przygotować się do procesu pozyskania wsparcia należy dobrze zrozumieć specyfikę działania "kredytu ekologicznego".
Uprawione do aplikowania będą firmy, które dzięki planowanej inwestycji w szeroko rozumianą poprawę efektywności osiągną redukcję zapotrzebowania na energię o min. 30% w stosunku do stanu bazowego.
Stan bazowy zaś będzie ustalany na podstawie audytu energetycznego - którego koszty będą również mogły być przedsiębiorcy zrefundowane.
Poprawa efektywności może zostać osiągnięta poprzez wielowymiarową inwestycje. Poniżej przedstawiamy przykłady rozwiązań, które będą mogły zostać dofinansowane przez BGK w działaniu Kredyt Ekologiczny
- termomodernizacja, docieplenie hali produkcyjnej, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej
- wymiana źródeł ogrzewania na bardziej energooszczędne
- wymiana źródeł światła na energooszczędne
- inwestycja w OZE (np. instalację fotowoltaiczną na dachu zakładu produkcyjnego)
- zakup oprogramowania do inteligentnego sterowania oświetleniem
- modernizacja systemów wentylacji, klimatyzacji, chłodzenia, pod kątem energooszczędności, odzysku ciepła z procesów produkcyjnych itp.
- inwestycja w rozwiązania/urządzenia pozwalające na odzysk ciepła z procesów produkcyjnych
Zapisy dokumentacji pozwalają również w Kredycie Ekologicznym na wymianę parku maszynowego na nowszy - bardziej efektywny energetycznie (np. wymiana starej prasy na nową o ile nowa maszyna będzie cechować się mniejszym zapotrzebowaniem na energię elektryczną)
O dofinansowanie w działaniu 3.1 FENG mogą więc aplikować firmy, które mają pomysł na inwestycje przyczyniające się do redukcji zapotrzebowania na energię o min 30%.
Posiadanie audytu energetycznego jest podstawą. Mając stosowny dokument można realnie oszacować obecne zapotrzebowanie na energię i dobrać pod kątem wymogu (30% redukcja) odpowiednie działania inwestycyjne.
Aby móc złożyć wniosek o dofinansowanie, firma musi posiadać obligatoryjny załącznik jakim jest poza audytem energetycznym promesa kredytu ekologicznego. Promesę taką wydają banki komercyjne współpracujące z BGK.
Bank z kolei, aby wydać promesę musi otrzymać biznesplan projektu wraz z analizą finansową inwestycji, oraz najczęściej wydruk próbny wniosku z generatora (specjalnej aplikacji).
Po złożeniu wniosku w trakcie naboru podlega on ocenie formalnej, a następnie jest on kierowany do oceny merytorycznej.
Wszystkie projekty, które zostaną pozytywnie ocenione merytorycznie, zmieszczą się w puli środków dostępnej dla danej rundy naboru uzyskają rekomendację do przyznania dofinansowania.