Aby dobrze przygotować się do procesu pozyskania wsparcia należy dobrze zrozumieć specyfikę działania "kredytu na innowacje". Dotyczy ono innowacji procesowych, które są własnością wnioskodawcy i posiada on do nich prawa wyłączne.
O dotację może się więc starać firma, posiadająca Patent, licencję wyłączną bądź NWT - tj. Nieopatentowaną Wiedzę Techniczną dotyczącą PROCESU produkcji. Słowo proces jest wyróżnione nieprzypadkowo. Duża część firm stara się we wskazanym działaniu o dotację na wdrożenie wyłącznie innowacyjnych produktów. Jest to zasadniczy błąd skutkujący negatywną oceną merytoryczną projektu co jest równoznaczne z brakiem przyznania dofinansowania.
To samo dotyczy projektów, w których wnioskodawcy planują zakup maszyn i urządzeń, w których zastosowano innowacyjne rozwiązanie. Taki projekt również jest z góry skazany na niepowodzenie, gdyż "INNOWACJA" procesowa nie wynika z posiadania przez firmę "know-how" a sprowadza się wyłącznie do zakupu innowacyjnego parku maszynowego.
O dofinansowanie w działaniu 3.2.2 PO IR mogą więc aplikować firmy, które mają pomysł na produkcję nowych bądź ulepszonych produktów według własnej INNOWACYJNEJ TECHNOLOGII.
Posiadanie "know-how", technologii produkcji jest podstawą. Mając technologię można realnie planować pozyskanie wsparcia oraz odpowiednio przygotować się do procesu aplikowania.
Aby móc złożyć wniosek o dofinansowanie, firma musi posiadać obligatoryjny załącznik jakim jest "promesa kredytu"....na innowacje technologiczne. Promesę taką wydają banki komercyjne współpracujące z BGK.
Bank z kolei, aby wydać promesę musi otrzymać biznesplan projektu wraz z analizą finansową inwestycji, oraz najczęściej wydruk próbny wniosku z generatora (specjalnej aplikacji).
Po złożeniu wniosku w trakcie naboru podlega on ocenie formalnej, a następnie jest on kierowany do oceny merytorycznej. Ocena ta polega na spotkaniu "reprezentacji firmy" z ekspertami wybranymi przez BGK do oceny projektów. BGK określa fachowo ten etap PANELEM EKSPERTÓW. Podczas panelu wnioskodawca (a dokładniej maksymalnie 3 osoby z ramienia firmy) ma 15 minut na prezentację projektu. Kolejne pół godziny to czas poświęcony na pytania ze strony ekspertów.
Finalnie każdy z 3 ekspertów ocenia po prezentacji projekt, a średnia ocen ekspertów stanowi wypadową "notę" końcową. Wszystkie projekty, które zmieszczą się w puli środków dostępnej dla danej rundy naboru, oraz uzyskają pozytywną ocenę rekomendowane są do przyznania dofinansowania.