Masa obowiązków wynikająca z umowy o dofinansowanie powoduje, iż część z nich przedsiębiorcy uznają za nieistotne. O części nie wiedzą, z uwagi na brak czasu, na czytanie rozporządzeń i wytycznych, a w większości wypadków problemy na etapie rozliczania wynikają z niezapoznaniem się z umową o dofinansowanie. Wiąże się to niestety z negatywnymi skutkami w postaci kar, koniecznością zwrotu dotacji. Korekty i kary najczęściej występują przy samodzielnej próbie rozliczenia projektu z dofinansowaniem unijnym.
O czym więc należy pamiętać, aby prawidłowo rozliczyć projekt z dotacją unijną?
NAJWAŻNIEJSZE ZASADY ROZLICZANIA PROJEKTÓW UNIJNYCH
1) Zanim zaczniesz ponosić wydatki ujęte w harmonogramie projektu, pamiętaj iż każdy zakup powinien poprzedzać przetarg realizowany według odpowiedniej procedury, poprzedzony szacowaniem wartości zamówienia.
2) Każdy przetarg wiąże się z wymogami dotyczącymi zapytania, czasu publikacji, oraz jego obligatoryjnej treści. Nieodpowiednie przygotowanie zapytania, bądź zbyt krótki czas przyznany oferentom na składanie ofert skończy się nałożeniem korekty (kary administracyjnej) i koniecznością zwrotu części dotacji.
3) Pamiętaj, że musisz weryfikować oferty zgodnie z przyjętymi kryteriami wyboru. Weryfikuj również czy otrzymane oferty są podpisane przez osoby umocowane do reprezentacji.
4) Gdy już wybierzesz swojego dostawcę (kontrahenta) musisz pamiętać, aby powiadomić o wynikach konkursu wszystkich uczestników. Procedurę wyboru powinieneś zaś udokumentować w formie protokołu, do którego dołączysz otrzymane oferty. Następnie w wybranym dostawcą powinieneś zawrzeć umowę.
Zakres umowy na etapie realizacji nie może być swobodnie zmieniamy, w przeciwnym przypadku również grożą Ci kary. Istotna zmiana warunków umowy wiąże się koniecznością zwrotu 25% przyznanego wsparcia na etapie rozliczania projektu unijnego.
5)Wskazane dokumenty - tj. zapytanie ofertowe, potwierdzenia publikacji/wysłania zapytań, informacji o wynikach konkursu, protokół wraz z otrzymanymi ofertami, oraz umowa z wybranym dostawcą stanowią podstawę do prawidłowego rozliczenia dotacji. Są kluczowe dla bezproblemowego rozliczenia każdego projektu unijnego.
Każdy beneficjent, któremu przyznano dotację unijną jest zobligowany przedłożyć w/w dokumenty z wnioskiem o płatność na etapie rozliczenia zadania wskazanego w harmonogramie projektu.
Archiwizuj i opisuj dokumenty w taki sposób abyś był w stanie swobodnie i bez przeszkód odnaleźć się w masie dokumentacji nawet po okresie roku, dwóch od momentu dokonania zakupu. Dokładne i rzetelne opisanie wszystkich załączników ułatwi również urzędnikowi analizę złożonego wniosku o płatność, przyśpieszy rozliczenie projektu, wypłatę dofinansowania.
6) Pamiętać aby płatności za wszystkie wydatki ujęte w projekcie realizować z konta wskazanego w umowie o dofinansowanie. Płatność z konta niewykazanego w umowie o dofinansowanie może skutkować uznaniem całego wydatku za niekwalifikowany, W konsekwencji nie otrzymasz dotacji za poniesione koszty.
7) Archiwizuj faktury proforma, faktury zaliczkowe, oraz potwierdzenia przelewów. Wskazane abyś skany dokumentów łączył w jednej plik (fv + potwierdzenie przelewu).
8) Wszystkie wydatki finansowane z dotacji powinny być ewidencjonowane na wyodrębniony koncie księgowym. Jest to obowiązek kluczowy w każdym projekcie unijnym, i jeden z pierwszych aspektów badanych na etapie kontroli prawidłowego rozliczenia projektu unijnego.
9) Dostawę maszyny, urządzeń bądź zakończenie prac budowlanych potwierdzaj protokołem odbioru.
Tyle odnośnie wydatkowania przyznanego wsparcia.. O czym jeszcze należy pamiętać przy realizacji i rozliczaniu projektu unijnego?
Poniżej kilka wskazówek dla wszystkich rozliczających projekty z dotacją unijną.
- O każdej zmianie w projekcie musisz poinformować operatora. Taki obowiązek wynika z zapisów umowy o dofinansowanie. Planujesz zmianę maszyn i urządzeń w swoim harmonogramie - masz czas aby w terminie 30 dni poinformować o tym fakcie.
Wydatki mogą obejmować jedynie pozycje wskazane w umowie. Jeśli dokonasz zakupu maszyny/urządzenia o innej specyfice niż wskazana w projekcie i nie poinformujesz o tym zawczasu, bez zgłoszenia wniosku o aneks musisz nastawić się na korekty i problemy przy rozliczaniu projektu.
- Nie rzadziej niż raz na kwartał będziesz zobligowany do złożenia wniosku o płatność, bądź wniosku sprawozdawczego celem rozliczenia poniesionych wydatków,
Najczęściej do 30 dni od zakończenia realizacji projektu powinieneś złożyć wniosek o płatność końcową. Powinna ona obejmować co najmniej 10% wydatków wskazanych w harmonogramie rzeczowo-finansowym projektu.
- Stale musisz śledzić zmiany w dokumentacji i wytycznych. Niestety prawo ciągle się zmienia, co powoduje że zmieniają się również zasady rozliczenia projektów unijnych i obowiązki jakimi podlegasz.
Przestrzeganie wskazanych zasad, wskazówek znacząco ułatwi rozliczenie projektu, przyśpieszy wypłatę dotacji i na etapie kontroli znacząco ograniczy dawkę stresu związaną z wizytą urzędników.