Bez ustalonego planu rozwoju, wizji i ustalenia na jej podstawie celów, będziesz miał ogromne problemy z osiągnięciem sukcesu, na tle firm, które na bazie strategii planują swój rozwój.
W świecie biznesu, jak na szachownicy, każdy ruch może być decydujący dla losów Twojego biznesu. W tym dynamicznym pojedynku, gdzie Twoja firma jest jak szachowy gracz, planowanie rozwoju to kluczowe element rozgrywki.
Ruchy, które decydują o sukcesie na tej przedsiębiorczej szachownicy, powinny być zaplanowane i przemyślane, a następnie korygowane w zderzeniu z panującymi realiami i warunkami.
Podobnie jak w partii szachów, gdzie plany się zmieniają, elastyczna strategia w biznesie jest kluczem do zdobycia przewagi nad konkurencją.
Tak jak w szachach, Strategia w biznesie stanowi zbiór planów, celów i działań skoncentrowanych na długoterminowym kierunku i rozwoju firmy. Jest to świadome i systematyczne podejście do zarządzania, mające na celu wyznaczenie ścieżki, która pozwoli organizacji osiągnąć zamierzone cele.
Skuteczna strategia firmy obejmuje zarówno określenie celów biznesowych, jak i opracowanie planów działania, uwzględniających wewnętrzne i zewnętrzne czynniki wpływające na działalność firmy.
W niniejszym artykule wskażemy jak oprzeć strategię o dwa zewnętrzne dopalacze, pozwalające na znaczące zwiększenie zysków firmy i skokowy rozwój firmy na tle konkurencji.
Dzięki lekturze artykułu, Twoja strategia stanowić będzie plan, który pomoże Ci osiągnąć cele i zwiększyć skalę osiąganych zysków. Przedstawimy dwa narzędzia, które umożliwia skoncentrowanie zasobów i energii w sposób efektywny, zapewniając trwałą konkurencyjność i wzrost.
Poznaj zasady, w oparciu o które najlepsi na rynku, przesuwają figurki po biznesowej planszy, gdzie strategia staje się kluczem do zwycięstwa! Gotowy na tę strategiczną grę? Zaczynamy!
Wyobraź sobie dwa biznesowe światy.
W pierwszym z nich, do z każdej zainwestowanej złotówki w rozwój firmy (budowę hali produkcyjnej, zakup maszyn urządzeń, inwestycje w oprogramowanie) dostajesz zwrot środków uzależniony od tego jak dużym przedsiębiorcom jesteś.
Zwrot ten wynosi od 35% do 70%.
Przy mniejszych inwestycjach (szkolenia, kursy, małe projekty inwestycyjne) każdy twój krok, może liczyć na nieco mniejsze wsparcie w zakresie kwotowym, jednak procent samego wsparcia wzrasta nawet do 80%.
Świat ten obraca się wokół DOTACJI. To świat w którym za Pan brat jesteś z pomocą de minimis, czy regionalną pomocą inwestycyjną. Myśl o nich towarzyszy praktycznie każdej Twojej myśli związanej z rozwojem.
W twojej teorii heliocentrycznej zmieniają się definicje i każdej krążącej po głowie inwestycji towarzyszy myśl - a czy da się to zrobić z dotacją?
Świat ten skierowany jest głównie dla firm poszukujących kapitału na inwestycje. Młodych, dynamicznych - głównie małych i średnich przedsiębiorstw zatrudniających od 20 do 250 pracowników.
Jeśli na tym etapie jesteś, wiedz że praktycznie każdy Twój ruch inwestycyjny jeśli będzie poruszał się w zakresie automatyzacji, innowacji, cyfryzacji, w kierunku przemysłu 4.0, efektywności energetycznej, może być wsparty poprzez dofinansowanie.
Nie zawsze je pozyskasz, Nie zawsze się uda. Co wtedy?
Wtedy powinieneś spróbować odnaleźć się w drugim świecie...
Świecie, będącym rajem podatkowym.
Czy to możliwe?
Jak najbardziej. przy wykorzystaniu instrumentu wsparcia inwestycji, jakim jest Decyzja o Wsparciu (DoW) możliwa do pozyskania w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.
Decyzja ta umożliwia przedsiębiorcom realizującym nowe inwestycje na terenie całej Polski uzyskanie zwolnienia z podatku dochodowego (CIT/PIT) na okres od 10 do 15 lat, w wysokości nawet do 70% wartości planowanej inwestycji.
Mamy więc do wyboru dwa światy - świat niższych kosztów inwestycyjnych i świat niższych podatków.
W dalszej części poznamy różnice, wady i zalety obu.
Świat dotacji skierowany jest obecnie, głównie do firm wdrażających innowacje, nastawionych na automatyzację, robotyzację bądź firm poszukujących dotacji na inwestycje w poprawę efektywności energetycznej.
Zaletą dotacji jest możliwość uzyskania bezpośredniego wsparcia w okresie realizacji i zaraz po zakończeniu realizacji inwestycji. Dzięki czemu firma w zasadzie od razu odczuwa pozytywne skutki poprzez ograniczenie kosztów inwestycji.
Dofinansowania nie mają również alternatywy dla firm korzystających z estońskiego CIT, z uwagi na brak możliwości skorzystania przez nie z decyzji o wsparciu czy też ulg.
Świat oparty o decyzję o wsparciu dedykowany jest dla firm skupionych na inwestycjach prostszych, często stanowiących rozwinięcie mocy produkcyjnych. Pozwala on na wygenerowanie oszczędności w dłuższym horyzoncie czasowym, gdyż według obecnych przepisów, ze zwolnienia skorzystać mogą podmioty, które zakończyły realizację inwestycji. Często o decyzje ubiegają się firmy, które np. pierwszy zakład obejmujący wdrożenie innowacyjnego produktu postawiły z dotacji. Przy zwiększaniu zaś mocy produkcyjnych, skalowaniu działalności już bez wdrażania innowacji - z nastawieniem na wzrost zdolności produkcyjnych korzystają z Decyzji o Wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.